Mikor ez, mikor az
A karma és a dharma törvénye látszólag laza, de valójában nagyon precízen működik. A karma jelenti azt is, hogy a mindennapokban minden tettünknek következménye van.
Ezt fizikai szinten a tudomány pontosan szeretné kifejteni és a következmények egy részét feltárni, de gyakran csak kikerüli. Hiszen bármit is tesz az ember, annak biztosan van következménye, csak sok esetben ezt nem lehet előre látni, viszont amikor már látható, akkor már szívesen kikerülné az ember, ugyanakkor lehet, hogy nemsokára egy új következményt fog találni. Fizikai szinten nap, mint nap érezzük ezeknek a hatásait.
A sok összefüggő esemény beláthatatlanul hosszú sorát pillangóhatásnak vagy káosz elméletnek nevezik a mai tudósok, nem pedig átlátható törvénynek.
Emellett van még további tartalma is a karmának, amikor egy cselekedetről nem lehet egyértelműen megítélni, hogy az valóban karma-e. Ezzel a tudomány már nem tud semmit sem kezdeni.
Nem vagyok rossz ember, jóindulatú vagyok, mégis cselekedhetek olyat, amivel még én sem értek egyet. Ezt csak akkor érthetjük meg, ha a karma és a dharma törvényét az emberi minőségek szintjeihez rendeljük. A dharma nem csupán egyszerű erkölcsi törvény, tanítás és magatartás, hanem ki kell vetíteni az emberi minőségi szintekre, és akkor válnak érthetővé a különböző emberi magatartások. Ezt a két törvényt tartja karban a karma, de igaz ez fordítva is.
Amikor a Mahábháratában Judhistira, Dharma fia megfejti a tó mellet feltett talányos kérdéseket, akkor egy magas erkölcsű ember válaszait haljuk. Ő ekkor még királyi minőségű, de a történet végére szellemi emberré válik, aki addigra az erkölcs szabályait is elhagyja.
Addig sok olyan dolgot csinált, például hazudott, embert ölt, amivel valójában nem értett egyet, mert számára ekkor legfontosabbak az erkölcsi szabályok voltak (amelyeknek a mai ember számára is annak kellene lenniük, de be kell látni, hogy a legtöbben még nem királyi minőségűek). Később rájött arra, hogy az emberi minőséghez kötött a valódi erkölcsös magatartás.
Amit így kapunk, az egy nagyon magas szintű rendszer, amelyet teljesen csupán szellemi szinten lehet átlátni, pedig csupán három elemből áll, ugyanakkor igaz, hogy a tudati minőségek és minden más emberi réteg teszi sokszínűvé és átláthatatlanná a cselekedeteket. Ezért lehet, hogy az egyik esetben helyes, de egy másik hasonló helyzetben már nem helyes egy tett. Hiába vannak erkölcsi szabályok, azt az emberi minőségeknek megfelelően tartják be vagy hagyják figyelmen kívül. Ezen őrködik a karma törvénye.
Ha tetszik vagy hasznos számodra ez a tartalom, akkor kérlek, hogy oszd meg vagy lájkold, hogy másokhoz is elérjen az információ. Köszönöm szépen!