Ingergazdag mindennapok és művek
Abban a korban, amikor az embert még nem érte olyan sok inger, mint ma, egészen másként működött az elméje. Ezzel nem azt szeretném mondani, hogy egyik jobb gyakorlat, mint a másik, hanem azt, hogy mindkettő szükségszerű. Mindkettőt lehet szeretni, vagy nem, de mindegyik hat az emberi tudat fejlődésére.
A mai ember nyugodtan azt mondhatja, hogy az elméje gyorsan és jól működik, hiszen erre van kényszerítve, többek között a sok technikai eszköz és a gyors elavulás miatt szakmák vagy eszközök tűnnek el, miközben az új dolgok pedig nagy számban születnek meg, amivel a változásoknak a sebessége jelentősen megnőtt. Ezzel egyre jobban ingergazdaggá vált a világ.
Ehhez a témához szorosan kapcsolódik az emberi fantázia a képelőállítási képessége. Míg régen a gyermeknek csak szóban meséltek, addig ma látványosan és nagyon élethűen elkészített filmekben mondják el a történeteket. Az első esetben el kellett képzelni a történet főbb részeit, amely intenzív képzetgyártással járt. Persze a képzetgyártás alapja elsősorban az a világ, amelyet látunk. Ma erre mintha nem lenne szükség, hiszen bármilyen fantasztikus forma megvalósítható hihetetlen élethű módon, így most nem a filmek nézése közben gyakorolja a gyermek a képzetgyártást. Mai korban a beleélés lehetősége erősödött fel. Bár beleélés képessége régen is megvolt, de azzal, hogy ma kész képeket kap a gyerek, így ezzel nem kell foglalkoznia csak azzal, hogy beleképzelje magát az eseményekbe.
Mi történik az emberben a képzelet használata közben, hogyan működik és mi a célja a képzetgyártásnak?
Lehet, hogy a mindennapokban az embereknek nincs nagyon szükségük a fantáziájukra vagy a képzetgyártásukra, valójában ez önismereti előgyakorlat. Azért volt és ma is azért van erre szükség, hogy az egyén képes legyen teremteni.
A teremtés alatt azt is értem, hogy az ember elképzel valamit magában önmagáról, aztán az élete során megvalósítja azt. Ez a folyamat az önmegvalósítás.
Bizonyos, hogy a mindennapokban szükség van a kreativitásra, ekkor az egyén az elméjében a képzetei segítségével végigkísér egy folyamatot, aminek a végén megszületik az ő egyedi megoldása. Ekkor a képzetek előállításával és annak az elemzésével foglalkozik az ember. Ha valaki minél többet gyakorolja ezt, az életében annál jobban rááll a megoldások keresésére és azok megvalósítására.
Folytatom.
Ha tetszik vagy hasznos számodra ez a tartalom, akkor kérlek, hogy oszd meg vagy lájkold, hogy másokhoz is elérjen az információ. Köszönöm szépen!