Mobil menü megnyitás

Amikor újra szükséges megismerni az életet

Khell Csörsz díszlettervező barátom ajánlotta, hogy nézzem meg Paczolay Béla által rendezett Pacsirta című filmet, amelynek díszlettervezője volt. 

A film nézése közben szinte az elejétől fogva egy nagyon összetett és szorító érzés járt át, amelyet azonnal nem tudtam magamban kibontani. Másnap folytatva a filmet (éjjel kezdtem el és így nem jutottam a végére) rájöttem arra, hogy milyen emléket hozott fel belőlem.

Pacsirta (Paczolay Béla filmje) Fotó: Gordon Eszter 

A gyermekorom jutott eszembe, amikor a környezetemben élő felnőtt emberek viselkedését figyeltem. Persze akkor ez nem lehetett tudatos tevékenység és a megélt élmények oka és tartalma sem volt érthető. Mindez igen sokáig nem volt világos számomra, de arra emlékeztem, hogy mindig furának tartottam ezeket az érzéseket és gondolatfoszlányokat.

Szerintem sok gyereket érhetett és érhet ma is hasonló élmény. Amikor megjelent bennem ez az érzés, akkor  annak az volt a lényege, hogy nem így kellene viselkedniük az embereknek. De, hogy miképpen kellene azt bizony nem tudtam. Mégis fura volt, hiszen ez az érzés nagyon-nagyon gyakran megjelent bennem. A sejtést semmiképen sem tudtam fogalmakkal kibontani, ezért mindig csupán érzés maradt.

Csupán az tudtam magamban megfogalmazni, hogy nem így kellene élni az életet. Nagyon sokáig idegenként mozogtam a környezetemben, emiatt engem is furának tartottak, viszont a közösség sem tudta megfogalmazni azt, amit észleltek velem kapcsolatban.

Felnőtt kor felé haladva egyre jobban az lett a meggyőződésem, hogy igen a világ ilyen, de ha nem akarok a világtól különbözni, akkor úgy kell élni, mint a többiek. Olyan célokat kitűzni, amelyet a világ elvár, megkövetel.

Így háttérbe került a gyerekkori fura érzés és felvettem azt a mentalitást, amely elvárható volt. Sokan lehettek, de lehetnek ma is ilyen helyzetben fiatalok és szerintem ők sem értik, hogy miért jöhetett létre ez a fura érzés a világról, az emberekről és önmagukról.

A duális világ ritmusát, ellentmondásait, a társadalmi szokásait, szabályait, társadalmi törvényeit át kell venni!?

A fizikai világra hangolódás folyamata okozhatja azt, hogy akiben elhatalmasodnak a családi és társadalmi elvárások számolhat azzal, hogy ezek a szabályok fogják uralni és nem a valódi kapcsolatokat éli meg, hanem a dogma fog dominálni az életükben.

Ilyenkor minden megszokást és dogmát és a társadalom által megkövetelt törvényeket átvesz az egyéni tudat és erre rendelkezik be az élete. Ez bizony megrekeszti az érzelmi életet, a kreativitást, az intuitív gondolkodást és lelassítja vagy tán meg is szünteti a belső emberi minőségi fejlődést.

Ennek a megjelenését ismertem fel ebben a filmben. Megnéztem újra a Páger Antal és Tolnai Klári által játszott filmet, de ott ezt az érzést nem találtam. Abban a drámában ez nem került  felszínre.  A régi filmben  nagyobb figyelem irányult az egyéni élet reakcióira, míg az újban a társadalmi szorítások, dogmák és a rögzült minták jobban érzékelhetők.

Ez a film erősen hatott rám azzal, hogy a gyerekkorom élményei újra a felszínre kerültek. A filmben a rendezés, a színészek, a díszlet és a jelmez is visszavitt az ötvenes hatvanas évekbe, amikor ezek az élményeim keletkeztek. A film hangulata megegyezett azzal, amelyet igen gyakran megéltem.

Bár az élmény nem egy pozitív érzéshez párosul, de gyakran ilyen filmek tudnak felébreszteni valamit az emberi tudat mélyéből, vagyis ezt remélem befogadóként, nézőként.

Bár a mostani akciódús filmek forgatagában nehéz megállítani és mélyebbre vinni a közönséget.

Azért adtam „Amikor újra szükséges megismerni az életet” alcímet ennek a szövegnek, mert a nem duális világból az életbe vagyis a duálisba születésnél sok fiatalnak nehéz rávennie magát arra, hogy gyorsan felvegye az élet szokásait, dogmáit. (Bár az a nagyobb gond, amikor valaki hamar átveszi és netán benne is ragad) Így hosszú időre kitolódik ez a folyamat, de a gyermekkori élmény megmarad.

Az egység élményéből egyre többet kell a duális életbe átemelni azért, hogy az ember felismerje azokat a lehetőségeket amelyekkel rendelkezik!!!

 Ha tetszik vagy hasznos számodra ez a tartalom, akkor kérlek, hogy oszd meg vagy lájkold, hogy másokhoz is elérjen az információ. Köszönöm szépen!