Mobil menü megnyitás

Az eddig felsorolt témák összefüggésben vannak egymással

Ha most elképzeljük azt, hogy mi módon lehet egy ország régióinak a gazdaságát jobbá tenni és összekapcsolni őket úgy, hogy minden rész a megfelelő irányba haladjon, akkor erre az óra szerkezet analógiája a legmegfelelőbb.

Az óra egy jól átlátható, de egyben bonyolult egység, amelynek minden része végzi a saját feladatát és mégis az egésznek csupán egy feladata van:

Egység az időben. Vagyis minden kerék hozzájárul az egység működéséhez.

Ez az analógia először nagyon egyszerűnek tűnik, de ha alaposan végig gondolja valaki, akkor hamar rájöhet arra, hogy a feladatokat, a beruházásokat, a mezőgazdaságot, a kultúrát, az ipart és minden más tevékenységet fel lehet rá fűzni. A kisebb és nagyobb kerekek a kisebb nagyobb cégeket jelenthetik vagy a kisebb vagy nagyobb bevételeket produkáló vállalkozásokat vagy az egyes nagy működési ágakat, vagy régiókat.

Minden régiónak önállóan kell működnie. Nem egyformán, de működőképesnek kell lenniük azért, hogy senkit se kelljen támogatni. A működőképesség azt is jelenti, hogy egy–egy régió sok területen képes saját magát ellátni. Ez azt jelenti, hogy a régiónak azzal kell foglalkoznia, hogy mi a helyi jellegzetesség, alkalmasság, adottság, tudás lehetőség.

Az a lényeges, hogy minden vállalkozás vonzza magához azokat, akikkel szorosan együtt tud dolgozni, de kiegészítik is egymást. Valójában az a jó, ha a szolgáltatások közül sok megjelenik, és tudnak kapcsolódni egymáshoz. Mert ha egy nagy cég kizárólag nagy céget keres, akkor a kicsik egyre jobban kiszorulnak és így a fogaskerekek közül lehet, hogy többet ki kell venni a rendszerből, ami hiányt okoz a régióban, ami pedig rövid időn belül elvándorlást indukál.

Az sem ideális, ha egy nagy cég csinál egy gyárat vagy üzemet, ahol pusztán a dolgozókhoz kapcsolódik, és nem épül be a régió rendszerébe.