Vesszőfutás
A fejlődés során az ember szép lassan egyre több és több ingert élhet meg. Ha belegondolunk az emberi fejlődés kezdeti korszakába, akkor csupán a természettel voltunk párbeszédben, mert az életben maradás érdekében azt folyamatosan figyelni kellett.
Figyelni kellett, minden zajra, hangra, mozgásra, alig észrevehető dolgokra, állatokra, időjárásra, szakadékra, a bozótra, stb. Ekkor szinte minden ingert a természet hozott létre, és csupán ezekre kellet reagálnia az embernek.
Idővel kialakult a beszéd, és a vadászat is sokat fejlődött, így a sok apró fejlődési elem közben létrejöttek a közösségek, és ekkor már újfajta ingerek is érték az egyént, ezek már nem csupán a természetből eredtek. Ez nagyon megváltoztatta az emberi irányítói központok működését, különösen akkor, amikor az ember elkezdett társadalmakat létrehozni, így egymáshoz is viszonyulniuk kellett.
Az embert elérő ingerek fajtái és azok mennyisége is egyre csak nőtt.

Ha arra gondolunk, hogy ma mennyi inger ér bennünket egy városban csupán akkor, ha végig megyünk egy utcán.
Ezekkel az ingerekkel kezdeni kell valamit, de mit?
Az ember ösztönös reakciója az, amikor megmozdul valami, akkor odafigyel. Ezt a kényszert ma a reklám nagyon jól kihasználja és szinte mindent megmozgat, vibráltat. Valójában mindez a befogadók számára nagyon megterhelő. Ha azt is figyelembe vesszük, hogy a fogalmi kommunikációban is mennyi reagálási kényszer jelenik meg, akkor az ember elméje igen csak ki van szolgáltatva az ingereknek. Az érzelmi központot is rengeteg befolyás éri. Ma már sokan kizárnak több ingerkeltő dolgot, nem néznek TV, vagy más általuk negatívnak tartott médiumot. De így is marad elég ingergazdag médium és fizikai tér.
Az ember magával hozza a figyelés képességét és annak kényszerét is, amihez szorosan hozzátartozik a reagálási ösztön is. Ez azt eredményezte, hogy az elme a fogalmak kialakulása és az ingerkényszer miatt uralomba került.
Ma a megérzések halványabban vannak jelen a mindennapokban, mert az elme pontos és konkrét válaszokat keres és ilyet szeretne adni a világból származó ingerek befogadása után, amikor feldolgozza a benyomásokat.
Így ma nehéz a világ eseményeit átlátni, hiszen annyi eleme van és az ingergazdagság és reakciókényszer folyamatosan űzi az embert, és nincs nagy lehetősége megszabadulni ezektől. Ezzel az elme központ egy perc nyugalmat sem kap, hiszen kifelé kell figyelni és sokszor rögtön reagálni.
Bár a világ ingereinek hatása alól az emberi központok nyugalomba tétele segít, de főleg azok folyamatos megfigyelése oldja meg igazából a problémát. Ilyenkor hiába van külvilági inger, az áthalad az elmén és az érzelmeken, így ezekből nem marad meg semmi.
Ha kedveled ezeket a tartalmakat – és akkor is, ha ezek a témák téged nem érdekelnek, de valamelyik barátodat érdekelhetik –, arra kérlek, hogy oszd meg a weboldalamat és a podcastemet, hogy eljusson hozzájuk. Akkor is segítesz, ha csupán lájkolod az oldalakat.
Az alábbi gombra kattintva anyagilag is támogathatsz, hogy legyen esély tovább folytatni a blogom és a podcastjeim készítését, hiszen sok munkám van bennük.
Köszönöm szépen a támogatásodat és a közreműködésedet.