Mobil menü megnyitás

Telek Balázs művészetének szellemisége

A Telek Balázs képeit néző ember, ha nem ragad le a formák szépségében, hanem hagyja, hogy az élmény átjárja, akkor szembesülhet önmaga pozitív tulajdonságaival. Ez a tisztelettel, az őszinteséggel, a nyitottsággal, a belső mélységgel és magassággal való találkozást jelenti. Az alkotó a képeken keresztül felébreszti a nézőben ezeket a tulajdonságokat.

A Telek Balázs képeit néző ember, ha nem ragad le a formák szépségében, hanem hagyja, hogy az élmény átjárja, akkor szembesülhet önmaga pozitív tulajdonságaival. Ez a tisztelettel, az őszinteséggel, a nyitottsággal, a belső mélységgel és magassággal való találkozást jelenti. Az alkotó a képeken keresztül felébreszti a nézőben ezeket a tulajdonságokat. Ez Telek Balázs szellemisége.

A néző szembesül önmagával, és ha helyesen látna, feltehetné magában azt a kérdést, hogy miért nem találkozom, és miért nem mutatom meg akár az utcán, a munkahelyen, a családban, a magamban rejlő értékiemet. A válasz az, hogy mások sem viszonyulnak így hozzám. Ritkán azért adódnak ilyen helyzetek, de ehhez el kell menni egy Telek kiállításra. Mert ezek a képek, ha rövid időre is, de megadják ezt a lehetőséget a nézőnek.

Ezt a magatartást és az ebből eredő képeket a néző szívesen fogadja, ez a siker egyik oka. A másik, hogy Balázs ugyanezzel a magatartással tanulta meg a fotózás technikai oldalát is. Saját készítésű kamerái is műalkotások, amelyekbe sok időt és gondolati elemet sűrít bele. A kép elkészítése tehát egy nagyon hosszú folyamat a kamera kitalálásától, elkészítésétől, a labormunkától a kép bekeretezéséig. A folyamat minden pontján beleépül Telek Balázs kíváncsisága, szellemisége. A néző ezekről a fázisokról mit sem tud, csak a képet látja, de valamit a szellemiség kisugárzásán keresztül mégis megtapasztalhat, ezt azonban nem a látvány tarto¬mányából kapja a befogadó.

A régi és az új képek készítésénél is ugyanezt a magatartást folytatja, annak ellenére, hogy az idők folyamán a kíváncsisága az emberről, a környezetre, onnan a geometria, a perspektíva kérdéseire, annak vizsgálatára kalandozott.

Sohasem használnám a „fotó” szót a munkáira, pedig technikailag azok. Inkább képek ezek, mert az eredetük a művészben lévő képzetek megvalósítása fotó formájában. A kép akkor jó, ha egy folyamatot tud felmutatni, ezen a néző végig tud menni, a néző szabadsága és az alkotó szabadsága találkozni tud.

Az ilyen szerencsés találkozások a művészet világában manapság nagyon ritkák. Telek Balázs művészi világában viszont gyakoriak. Ezért sok ilyen találkozást kívánok alkotónak és nézőnek egyaránt.

Jozipovics György
grafikusművész

Ha kedveled ezeket a tartalmakat – és akkor is, ha ezek a témák téged nem érdekelnek, de valamelyik barátodat érdekelhetik –, arra kérlek, hogy oszd meg a weboldalamat és a podcastemet, hogy eljusson hozzájuk. Akkor is segítesz, ha csupán lájkolod az oldalakat.

Az alábbi gombra kattintva anyagilag is támogathatsz, hogy legyen esély tovább folytatni a blogom és a podcastjeim készítését, hiszen sok munkám van bennük.

Köszönöm szépen a támogatásodat és a közreműködésedet.