Milyennek képzeljük a bölcs embert?
Amikor, valaki ezt a fogalmat hallja, akkor szinte mindig olyan szintre gondol, amelyet jelenleg ő még nem birtokol, vagyis azt érzi, hogy a bölcsesség minősége mindig felette van. Persze vannak, akik bölcsnek tartják magukat még akkor is, ha egyenlőre nagyon messze vannak tőle vagy talán mégsem? Ha a bölcsesség kialakulásának és a fejlődésének a folyamatát vizsgáljuk, akkor érdekes megállapításokat tehetünk.
Amikor a gyermekkortól a felnőtt kor felé haladunk, aztán még tovább, akkor azt tapasztaljuk, hogy mindig lesz a környezetünkben olyan ember, akit bölcsnek tartunk, hiszen olyanra képes rálátni, amire mi még nem.
De ebből könnyen rájöhetünk arra, hogy bennünket is bölcsnek gondolhat valaki, legfeljebb nem tudunk róla. Mindez azért lehetséges mert, amikor minőségileg fejlődünk, akkor lehet, hogy a környezetünkben megelőzünk valakit, ezért így megvan az esély arra, hogy ez az illető bölcsnek tartson.

Bár az is lehet, hogy valaki magában a bölcsességet olyan magas szintre emeli, hogy emiatt a hétköznapokban, szinte senki sem fér bele ebbe a minőségbe. Ezzel az egyén nem képes elfogadni, hogy valaha ő is elérheti ezt a minőséget.
Valójában minden emberi minőségi lépcsőjén megélt élet azt jelenti, hogy a sajátjára, de első sorban az alatta lévőre rálát, hiszen azt már megélte. Így annak aki ebben a minőségben él, tud olyan tanácsot adni, ami miatt őt bölcsnek tekinthetik.
Ha az illető magas szinten áll, akkor az ő bölcsessége a tőle távolabb álló minőségre olyan hatással van, hogy azt nem érti, de sejtheti, hogy az elhangzott gondolatra a bölcsesség jelzője illik. Lehet, hogy valaki fogalmilag megérti a gondolatot, de belsőleg átélni nem képes, ezért neki nem tud beépülni a tudatába az elhangzottak. Érti, de nem tudja átélni, így nem rögzül benne és ezért nem képes alkalmazni. A bölcsességnek is léteznek a minőségei, mint minden másnak.
Aki viszont valóban magas szinten van, akkor az ő gondolatgyökere, már nem önmaga által megszerzett tudásból ered, hanem a törvények megfigyeléséből, és ő csupán közvetíti a gondolatokat, igaz az ilyen ismeretek birtokában mindez személyessé is válik, mert nincs bennük hivatkozás, mint a tudomány és vallás területén.
Ezért azt lehet mondani, hogy minden ember bölcs, de valójában senki sem, mert mindig lesz egy magasabb minőség felette.
Ha kedveled ezeket a tartalmakat – és akkor is, ha ezek a témák téged nem érdekelnek, de valamelyik barátodat érdekelhetik –, arra kérlek, hogy oszd meg a weboldalamat és a podcastemet, hogy eljusson hozzájuk. Akkor is segítesz, ha csupán lájkolod az oldalakat.
Az alábbi gombra kattintva anyagilag is támogathatsz, hogy legyen esély tovább folytatni a blogom és a podcastjeim készítését, hiszen sok munkám van bennük.
Köszönöm szépen a támogatásodat és a közreműködésedet.