Miért fontos önmagunk megismerésében a művészet?
A művészet, vagyis inkább az önkifejezés az ember belső tudati fejlődésének az eredménye.
Nem nehéz megérteni, hogy ennek ma, mi a fontossága. De ma egy képnek elsősorban anyagi értéke van, és kevésbé figyelünk annak igazi személyhez kötött tartalmára. Sokan készítenek sokféle képet, ami az egyszerű ember számára nem jelent sokat, mert nem mondják el nekik, nem tanítják meg azt, hogy egy képnek mi az eredete és mi az igazi tartalma és hogyan lehet ezeket felfedezni. A művészettörténészek ettől még jó munkát végeznek, hiszen az alkotások rengetegében próbálnak rendet rakni, a nézők megsegítésére.
A művészek közül most a képzőművész alkotói magatartását vizsgálom, mert ők elsősorban nem fogalmakat használnak, hiszen a kifejezési formák nehezebben köthetők fogalmakhoz, mert tágabb a tartalmuk. Akkor, amikor a művész elkezdi a munkáját akkor, benne egy képzet, érzet, vagy gondolat jelenik meg. Abban az esetben, ha tartósan ezek valamelyikében képes maradni, akkor egy idő után tudati azonosulás jöhet létre a benne lévő érzettel, képzettel, és gondolattal. Hétköznapi nyelven ez azt jelenti, hogy tartósan foglalkozik vele, vagyis gyakran megjeleníti magában a témáját, főleg azt, ami komolyan foglalkoztatja. Vagyis ekkor benne tudati változás jöhet létre, hiszen a témája elviheti nagyon mélyre, akár egy régebben használt emberi fejlődési rétegbe, így a tudata már nem azon a terepen működik, ami a hétköznapok szintje.
A karma
olaj, vászon 200x150 cm
Eközben a kifejezési forma és a tudat is megváltozhat. Ha az alkotói tudatnak a kíváncsisága még tovább nő, akkor meg van az esély arra, hogy még mélyebbre menjen önmagában, vagy amit eddig elért, azt kezdi megérteni és kibontani fogalmak segítségével. Ez a folyamat ahhoz hasonló, mint, amikor a távcsövet életlenről az éles felé állítjuk. A folyamat közben rá lehet jönni a kép tartalmára. De nem biztos, hogy a művész kíváncsi erre, ő lehet, hogy csak a saját kreativitásának örül, vagy csupán kvázi értelemben értelmezi, vagyis „úgy ahogy”. Persze beszélhet róla sokat, de az lehet, hogy csupán sok körítéssel járó szógörgeteg.
Ez a folyamat általános az alkotóknál, mert a legtöbben itt megállnak és most én is, és majd a következő blokkban folytatom.
Ha tetszik vagy hasznos számodra ez a tartalom, akkor kérlek, hogy oszd meg vagy lájkold, hogy másokhoz is elérjen az információ. Köszönöm szépen!
Támogatót keresünk a könyvem kiadásához, ha tudsz ebben bármilyen módon segíteni, keress meg az orbisz2020@gmail.com e-mail címen. Köszönöm!